Содержимое
Збираючись купувати топку, перш за все, слід визначитися, для чого буде слугувати камін: суто для прикраси приміщення чи з метою основного або резервного обігріву. Від цього залежить те, якої конструкції вибирати камінне обладнання – відкритої чи закритої. Беззаперечним плюсом відкритих варіантів є можливість милуватися живим вогнем. Та ефективність опалення буде при цьому невисокою – близько 20%. Тому відкриті камери підходять, якщо на камін не покладають надій як на опалювальне устаткування, й розглядають його більше як декоративну складову інтер’єру. Закриті види запобігають втратам тепла через отвір топки, й забезпечують ККД у 70 – 85%, залежно від моделі. Крім якісного обігріву, закриті камери мають й інші переваги:
- Безпека експлуатації. Завдяки наявності дверцят кімната захищена від вогню, іскор, розпечених вугликів.
- Ізоляція від диму, який може потрапляти у приміщення при погіршенні тяги.
- Привабливий вигляд. Огляд на вогонь залишається – спостерігати за полум’ям можна крізь прозору вставку з вогнестійкого скла на дверцятах. Самі дверцята виконуються у стильному дизайні – лаконічному чи оздобленому художнім литтям.
Скляний екран у якісних агрегатах здатен довго витримувати високі температури, не розтріскується під впливом жару та вогню. У деяких топках передбачена система «чисте скло», що мінімізує зусилля власника каміна з догляду за дверцятами.
Потужність, якою повинне володіти пічне та камінне обладнання
Випускаються моделі різної потужності, завдяки чому можна купити камін як для опалення великого котеджу на більш ніж один поверх, так і компактного будиночка. Діапазон потужності вказується виробниками в описах моделей. Часто подаються три показники: мінімальна, номінальна й максимальна потужність. Враховується саме номінальна – на регулярне використання саме при такій потужності розраховане устаткування. Часто розтоплювати на максимум не варто – це перевантажує топку, спричиняючи пришвидшене зношування вузлів та скорочення терміну експлуатації.
Щоб визначити, якої потужності повинен бути камін, слід об’єм приміщення (площа, помножена на висоту стель) помножити на 0, 07. Ця формула актуальна для європейського клімату. Якщо будинок недостатньо утеплений, знаходиться у регіоні з суворими зимами чи є багато вікон, до отриманого показника додається зазвичай ще 10%. Дізнатися точний показник потужності, який необхідний для забезпечення обігріву в наявних умовах, можна, проконсультувавшись зі спеціалістом.
Чавунна чи сталева камінна топка: матеріал виготовлення та властивості, що від нього залежать
Агрегати можуть бути зроблені з чавуну чи жаростійкої сталі. Чавунні моделі мають такі особливості:
- висока тепломісткість та здатність акумулювати тепло;
- міцність та стійкість до впливу вогню та високих температур, через що термін служби може складати й кілька десятиліть.
- несприйнятливість до корозії.
Та варто знати, що стінки нагріваються відносно повільно, хоча й надовго підтримують нагрів, навіть коли дрова в камері вже цілком згоріли. Маса чавунних виробів значна. На це обов’язково звертається увага – так, треба підготувати основу, яка витримає вагу каміна з чавунною топкою, а для встановлення знадобиться допомога – самому підійняти обладнання не вдасться.
Сталеві аналоги відзначаються меншою вагою, що спрощує монтаж. На нагрівання корпуса затрачається менше часу. Тому це оптимальний варіант для дачі – якщо приїхати взимку та розпалити вогонь, тепло буде досить швидко.
Правильна товщина стінок – одна із запорук якості. Так, у чавунних екземплярів вона повинна становити 8 – 12 мм, у сталевих зразків – не менш ніж 4 мм.